O NAS

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA WRZEŚNIA

Jesteśmy producentem wyśmienitych twarogów, mleka, śmietany,  masła i napojów mlecznych jak również mleka w proszku.

Ofercie handlowej atrakcyjności dodaje szeroki asortyment smacznych i orzeźwiających maślanek owocowych o smaku brzoskwini i truskawki. Zachęcamy do spróbowania kefiru naturalnego.

Spółdzielnia Mleczarska Września w ostatnim czasie bardzo mocno rozwinęła produkcję na potrzeby cukierni, produkujemy min. sernikowy wrzesiński, krajanka półtłusta próżniowo pakowana,  masło w bloku 25 kg, mleko luz w galonach 5 l i 10 l oraz śmietana 30%  w galonach 5 l i 10 l.

Zapraszamy do składania zamówień!

image
NASZA

HISTORIA

Na początku XIX wieku założono we Wrześni fabryki maszyn rolniczych, cementownię, powozownię, piekarnię parową, gorzelnię i mleczarnię. Były one jednak głównie w rękach niemieckich właścicieli. Stworzenie nowego układu stosunków polityczno-ekonomicznych sprawiło, iż Wielkopolska Izba Rolnicza, doceniając rolę mleczarstwa, dostrzegła potrzebę jego nowego zorganizowania we Wrześni. Izba odkupiła zakład dzięki dynamicznie rozwijającej się polskiej spółdzielczości, która odgrywała znaczącą rolę ekonomiczną. Odczuwano pilną potrzebę stworzenia nowej niezależnej narodowo kadry, nie tylko na potrzeby Wrześni, ale i całego regionu. Podjęto zatem bardzo istotną decyzję o wybudowaniu nowej, polskiej już mleczarni.

Ogromne zasługi dla rozwoju przemysłu mleczarskiego w odrodzonej Polsce i samej Wrześni miał profesor Tomasz Dziama. Postanowił on wybudować nowy zakład wraz ze szkołą. Mleczarnia miała należeć do największych i najnowocześniejszych tego typu zakładów w celu zapewnienia uczniom możliwości zapoznania się z całościowym procesem produkcyjno-technologicznym, by w przyszłości stać się jego specjalistyczną kadrą kierowniczą. Prace budowlane rozpoczęto latem 1928 roku, a zakończono wiosną 1929. Całość obiektu była gotowa nie tylko do podjęcia produkcji, ale i szkolenia pierwszej grupy uczniów i prowadzenia zajęć praktycznych. Na ówczesny czas, przełom lat dwudziestych i trzydziestych, wrzesińska mleczarnia wspaniałą wizytówką myśli i postępu technicznego oraz wielkiej wiedzy zaangażowanych tu ludzi i możliwości środowiska lokalnego.

Zakład nastawiony był głównie na produkcję masła eksportowego, mleka spożywczego oraz wyrób różnych gatunków sera, na które był ogromny zbyt w kraju jak i zagranicą. O ważności tej inwestycji dla odrodzonego po latach zaborów państwa świadczy fakt przybycia na jej otwarcie i rozruch produkcyjny ówczesnego Prezydenta II Rzeczypospolitej, prof. Ignacego Mościckiego, co miało miejsce 25 maja 1929 roku.

W dniu 1 czerwca 1929 roku w obecności Ministra Rolnictwa, władz województwa poznańskiego, ks. biskupa Antoniego Laubitza, ks. Bergera – katechety mleczarni i wielu dostojnych gości różnego szczebla, nastąpiło poświęcenie zakładu i obrazu św. Teodula – patrona mleczarzy. W 1929 roku członkiem organizatorem, a następnie członkiem zarządu otwartej w 1929 roku mleczarni we Wrześni był Witold Brzeski. W latach 1934-39 był on także prezesem rady nadzorczej Spółdzielni „Mleczarnia i Zakłady Rolniczo-Przemysłowe we Wrześni”. W 1937 roku kierownictwo zakładu objął Hugo Katzer, stracony w Katyniu. Lata II wojny światowej to produkcja na potrzeby głównie frontu i armii, najpierw niemieckiej, a następnie radzieckiej. Wojna oszczędziła infrastrukturę zakładu.

NAGRODY

Wielkopolska Marka
Najwyższa Jakość
TOP Produkt w Programie Doceń Polskie
Gazele Biznesu 2014
Jakość roku 2013
Jakość roku 2013
Jakość Roku – Brąz
Doceń Polskie 2012 r.
Certyfikat CONSUMER QUALITY CERTYFIKATE 2012 r.
Nagroda „Najwyższa Jakość” 2011 roku.
Jakość Roku 2010. Nagroda za wszystkie produkty wyprodukowane w Spółdzielni Mleczarskiej Września.
Certyfikat „Najlepsze w Polsce” Za Maślanki Wrzesińskie, przyznany przez konsumentów w 2010 r.
Poznań International Fair – Złoty Medal Polagra Food 2010 r. za Masło Extra.
Poznań International Fair – Złoty Medal Polagra Food 2009 r. za Gzik Wrzesiński.
Poznań International Fair – Złoty Medal Polagra Food 2007 r. za Ser Twarogowy Półtłusty.
Poznań International Fair – Złoty Medal Polagra Food 2007 r. za Maślanki Smakowe.
Targi Rolnicza Jesień – Nagroda za najlepszy produkt lokalny 2006 r.
Mleczna Perła Word Press Fair Ferma Bydła 2008 r.
Korporacja Produktów Żywnościowych Klub Promocji Jakość 2007 r.
Orzeł AgroBiznesu 2010 r.

DOTACJE

Dotacja unijna